درباره فرصتهای اقتصادی

مطالعات اقتصادی و فرصتهای موجود:
در سطح جهان اقتصاد جهانی شاهد گردش 1500 تریلیون دلار ابزارهای مالی مشتقه میباشد که برپایه 300 تریلیون دلار سرمایه های ملکی و دارائی و اوراق بهادار بورسی جهان ایجاد شده است.
طبق اعلام بانک جهانی، برای تامین نیازهای 8 میلیارد جمعیت فعلی جهان و 1 میلیارد جمعیت آینده جهان، تا سال 2035 به منظور ثبات در اقتصاد جهانی، باید 100 تریلیون دلار سرمایه گذاری در زیر ساختها از جمله تامین آب، برق، انرژی، غذا، حمل و نقل و … انجام شود. از سوی دیگر طبق اعلام آژانس بین المللی انرژی، برای تامین امنیت انرژی در جهان، باید 48 تریلیون دلار سرمایه گذاری شامل انرژیهای نو مانند بادی و خورشیدی و دریائی، و کاهش آلایندگی صنایع، اکتشاف انرژیهای نو در صنعت نفت و گاز، و افزایش بهره وری انرژی به خصوص در حوزه نفت و گاز تا سال 2035 انجام شود.
در سال 2018 فقط 4 بانک آمریکا در صنعت خدمات مالی دالان داری (Assets Under Custody) دارائیهای تحت مدیریت به ارزش 114 تریلیون دلار را انجام میدادند . که بانک نیویورک 34 تریلیون دلار ، بانک استیت استریت آمریکا با 33 تریلیون دلار، بانک جی پی مورگان با 28 تریلیون دلار و بانک سیتی گروپ آمریکا 19 تریلیون دلار تحت مدیریت داشتند که در طول چند سال گذشته این رقم بیشتر نیز شده است.
از مبالغ 300 تریلیون دلار فوق در سطح جهان ، مبلغ 100 تریلیون دلار از آنها اوراق سرمایه گذاری با درآمد ثابت یا اوراق قرضه است که مبلغ 3 تریلیون دلار آن اوراق قرضه اسلامی یا صکوک میباشد. و از 3 تریلیون دلار بازارهای مالی اسلامی، حدود 0.01 تریلیون دلار معادل 10 میلیارد دلار در اقتصاد ایران در گردش است. و با اینکه سالیانه دهها میلیارد دلار کشورهائی مانند ترکیه و امارات و عربستان از طریق انتشار صکوک ارزی بین المللی جذب سرمایه میکنند، ولی تاکنون ایران موفق به چنین کاری نشده است. که البته به دلیل نوسانات مالی و اقتصادی و سیاسی و بورس و تورم، ارقام فوق دائم در حال تغییر میباشد و این آمار صرفا جهت مقایسه و برآورد تقریبی معیارها و مقیاسها آورده شده است.

اقتصاد ایران و برنامه چشم انداز 20 ساله

از کل اقتصاد 3 تریلیون دلاری اسلامی جهان، کل بازارهای سرمایه ایران شامل سرمایه و سهام بانکهای ایران، بیمه ها، شرکتهای هلدینگ و شرکتهای سرمایه گذاری و لیزینگ ها و پالایشگاهها و پتروشیمی ها طبق اعلام سایت بورس تهران، حدود 22 میلیون میلیارد ریال معادل تقریبی ارزی 146میلیارد دلار (یک هزارم  دارائیهای سپرده گذاری شده چهار بانک آمریکائی ) ارزش دارند.

طبق اعلام وزارت اقتصاد ایران، و بر اساس سیاستهای کلی مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام و طبق برنامه چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی تا افق 1404 و تا 5 سال دیگر باید حدود 3.6 تریلیون دلار در ایران سرمایه گذاری میشد که متاسفانه به دلایل ضعف مدیریت داخلی و تنشهای خارجی، در سال 1399 این سرمایه گذاری انجام نشده که تاخیر در اجرای این سرمایه گذاری ها باعث ایجاد هزینه شده که سرمایه گذاری برآوردی برای 4 سال آینده، حداقل 7 تریلیون دلار برآورد میگردد.

علاوه بر عقب ماندن در توسعه اقتصادی، در طول چند دهه بعد از انقلاب، خروج سرمایه ها از کشور، بیش از 30 تریلیون دلار برآورد گردیده است که طبق اعلام سخنگوی حزب موتلفه اسلامی، سرمایه های 7 میلیون ایرانی مقیم خارج 7 تریلیون دلار بوده و اگر هر ایرانی سرمایه های انسانی و سرمایه های اجتماعی به ارزش 3 میلیون دلار داشته باشند جمعا 21 تریلیون دلار ارزش سرمایه های انسانی و اجتماعی خارج شده از ایران بوده و اگر ارزش دارائیهای معنوی مانند اختراعات و برند و علائم تجاری 7 میلیون ایرانی مقیم خارج را بطور تقریبی جمعا 2 تریلیون دلار حساب کنیم، کل دارائیهای خارج شده از ایران در طول چند دهه گذشته بعد از انقلاب 30 تریلیون دلار میباشد.

جهت مقایسه بزرگی عدد 1 تریلیون دلار کافی است بدانیم که کل جنگ 8 ساله ایران و عراق 1 تریلیون دلار هزینه داشت.

که برای این منظور و جهت جبران عقب ماندن از قافله جهانی، در قالب اقتصاد دانش بنیان به خصوص گسترش دانش مالی در سطح ایران،  با مشارکت سرمایه گذاران این گروه در تلاش است تا بخش کوچکی از نیازهای مالی سرمایه گذاری و توسعه را تامین نماید.

لطفا نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید:

    فهرست